VEČ O HRVAŠKIH NEPREMIČNINAH
vse, kar morate vedeti

Bo nepremičninski balon počil leta 2025?

Kako doseči lastno bivališče? Za mnoge to vprašanje ostaja sanje. Ali se bo situacija leta 2025 spremenila, bomo še videli. Vlada je namreč predstavila Nacionalni stanovanjski načrt, katerega cilj je zagotoviti dostopno in trajnostno bivanje ter ustvariti prostore, ki služijo temu namenu. To naj bi dosegli s kombinacijo štirih orodij: finančnih, davčnih, zemljiških in okoljsko-energetskih ukrepov. Načrtuje se tudi sprememba več zakonov ali sprejetje novih, vključno z zakonom o gradnji, prostorskem načrtovanju, energetski učinkovitosti stavb in novim zakonom o POS.

Hrvaška vodi v EU po rasti cen nepremičnin

Opazno je, da so se povprečne cene stanovanjskih zgradb medletno zvišale za 10 %. Hrvaška je tako na vrhu EU glede rasti cen nepremičnin. V evroobmočju je v obdobju od aprila do junija zabeležila največjo medletno rast. Sledijo Portugalska s 3,9 % rastjo, Španija s 3,6 %, Bolgarija s 3,4 % in Italija na petem mestu s 3,2 %. Na nasprotnem koncu sta Belgija in Francija, kjer so cene ostale nespremenjene. Po podatkih Statističnega urada je povprečna cena za kvadratni meter novega stanovanja, prodanega na Hrvaškem v prvi polovici leta 2024, dosegla 2.377 evrov. To predstavlja 7,1 % povečanje v primerjavi z enakim obdobjem lani in 4,3 % več kot v drugi polovici leta 2023. V Zagrebu je povprečna cena znašala 2.830 evrov na kvadratni meter, kar je 7,9 % več kot predlani. V drugih mestih je bila povprečna cena 2.059 evrov, kar je 7,5 % več. Konkretno so se v Zagrebu cene medletno povečale za 7,7 % na 2.835 evrov, medtem ko so v drugih lokacijah narasle za 6,3 % na 2.177 evrov.

Dejavniki, ki vplivajo na cene nepremičnin v letu 2025

Leto 2025 prinaša novo upanje za tiste, ki si želijo lastnega doma.
"Trg nepremičnin bo v glavnem odvisen od dveh dejavnikov: davčne in stanovanjske politike. Davki na nepremičnine, dohodki iz najemnin in potreba po soglasju najemnika pri turističnih najemih bodo imeli pomemben vpliv na trg," je povedal lastnik nepremičninske agencije Boro Vujović.

Vujović poudarja tudi pomen gibanja obrestnih mer na posojila. "Ko pogledamo naš nepremičninski trg, sta za nas ključni Nemčija in Avstrija, od koder prihaja približno četrtina naših strank. Zato je za nas pomembno gospodarsko stanje v teh državah. Turistična sezona ima prav tako svoje vplive na cene nepremičnin, in seveda je tu inflacija, ki neposredno vpliva na cene, zlasti novogradenj," je dodal.

Možne korekcije cen nekaterih nepremičnin v letu 2025

"Naše napovedi o upadu prometa z nepremičninami so se letos uresničile. Prav tako smo pričakovali ustavitev rasti cen. Zdaj spremljamo, ali so cene v drugem četrtletju višje v primerjavi z enakim obdobjem lani. Glede na naše statistike se zdi, da smo zaključili fazo rasti cen. V prihajajočem obdobju lahko zaradi nezadostne ponudbe pričakujemo manjše število transakcij, vendar bodo korekcije cen vplivale le na del nepremičnin, na katere vpliva nova zakonodaja. To se ne nanaša na novogradnje," je poudaril Vujović.

"Na primer, v središču Splita so ljudje kupili stanovanja za oddajo in jih lahko zaradi novega zakona, ki zahteva soglasje, prodajo. V Zagrebu je število stanovanj namenjenih kratkoročnemu najemu zanemarljivo, saj je večina v središču. Poleg tega potres ni prinesel pomembnega povečanja prometa v Zagrebu, zato bo ta določba imela minimalen vpliv," je pojasnil.

Upad cen starejših nepremičnin?

Vprašanje ostaja, ali bo prišlo do upada cen starejših stanovanj z precenjeno ceno na kvadratni meter.
"Še vedno beležimo povpraševanje po nepremičninah, vendar je ponudba nezadostna. Lastniki, zlasti starejših stanovanj, primerjajo svoje cene z novogradnjami na tem območju ali jih rahlo prilagajajo. Zdaj imamo obvestilo, da se bo kupcu vrnilo 10 % DDV, zato bo potrebno cene dodatno prilagoditi, če želijo lastniki starejših stanovanj resnično prodati," je pojasnil Vujović.

V prvi polovici leta 2024 je bilo opravljenih 67.415 prodaj nepremičnin, kar je rahlo zmanjšanje za 0,86 % v primerjavi s prejšnjim letom. Najbolj prodajana so stanovanja velikosti 45 do 65 m². Najbolj priljubljene četrti v Zagrebu so Trešnjevka sever in Novi Zagreb - vzhod. V nekaterih županijah je bil zabeležen porast prodaje, na primer v Primorsko-goranski županiji za 16 % in v Zagrebački županiji za 13,5 %.

Leto 2025 bo nedvomno zanimivo. Novi zakoni bodo vplivali na gibanje cen nepremičnin in inflacijo, kar bo prineslo negotovost na številnih področjih, vključno s trgom nepremičnin. Ostaja nam le upanje, da bo "nepremičninski balon" končno počil.