VIŠE O HRVATSKIM NEKRETNINAMA
sve što trebate znati

Hoće li nekretninski balon puknuti 2025. godine?

Kako ostvariti vlastiti dom? Za mnoge ovo pitanje ostaje san. Hoće li se situacija promijeniti 2025. godine, ostaje za vidjeti. Vlada je predstavila Nacionalni plan stambene politike s ciljem osiguranja pristupačnog i održivog stanovanja te stvaranja prostora koji služe toj svrsi. Ovo se planira postići kombinacijom četiri instrumenta: financijskih, poreznih, zemljišnih i okolišno-energetskih mjera. Također se planira izmjena nekoliko zakona ili donošenje novih, uključujući Zakon o građenju, prostornom planiranju, energetskoj učinkovitosti zgrada i novi Zakon o POS-u.

Hrvatska prednjači u EU po rastu cijena nekretnina

Zanimljivo je da su prosječne cijene stambenih zgrada porasle za 10% na godišnjoj razini. Hrvatska se tako nalazi na vrhu EU po rastu cijena nekretnina. Unutar eurozone zabilježila je najveći godišnji rast u razdoblju od travnja do lipnja. Slijede Portugal s rastom od 3,9%, Španjolska s 3,6%, Bugarska s 3,4% i Italija na petom mjestu s 3,2%. Na drugom kraju su Belgija i Francuska, gdje su cijene ostale nepromijenjene. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna cijena po kvadratnom metru novog stana prodanog u Hrvatskoj u prvoj polovici 2024. godine iznosila je 2.377 eura. To predstavlja porast od 7,1% u odnosu na isto razdoblje prošle godine i 4,3% više nego u drugoj polovici 2023. U Zagrebu je prosječna cijena iznosila 2.830 eura po kvadratnom metru, što je 7,9% više nego pretprošle godine. U ostalim gradovima prosječna cijena bila je 2.059 eura, što je povećanje od 7,5%. Konkretno, u Zagrebu su cijene porasle za 7,7% na godišnjoj razini na 2.835 eura, dok su u drugim mjestima porasle za 6,3% na 2.177 eura.

Faktori koji utječu na cijene nekretnina u 2025. godini

Godina 2025. donosi novu nadu za one koji žele vlastiti dom.
"Tržište nekretnina uglavnom će ovisiti o dva faktora: poreznoj politici i stambenoj politici. Porezi na nekretnine, prihodi od najma i potreba za suglasnošću najmoprimca kod turističkog najma imat će značajan utjecaj na tržište", rekao je vlasnik agencije za nekretnine Boro Vujović.

Vujović također naglašava važnost kretanja kamatnih stopa na kredite. "Kada gledamo naše tržište nekretnina, Njemačka i Austrija su nam ključne, budući da otprilike četvrtina naših klijenata dolazi od tamo. Stoga nam je važna ekonomska situacija u tim zemljama. Turistička sezona također utječe na cijene nekretnina, a naravno, tu je i inflacija, koja izravno utječe na cijene, posebno novogradnje", dodao je.

Moguće korekcije cijena nekih nekretnina u 2025. godini

"Naše prognoze o padu prometa nekretnina ove su se godine ostvarile. Također smo očekivali zaustavljanje rasta cijena. Sada promatramo jesu li cijene u drugom kvartalu više u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Prema našim statistikama, čini se da smo završili fazu rasta cijena. U nadolazećem razdoblju možemo očekivati manji broj transakcija zbog nedovoljne ponude, ali korekcije cijena će utjecati samo na dio nekretnina na koje utječe nova legislativa. Ovo se ne odnosi na novogradnje", naglasio je Vujović.

"Na primjer, u centru Splita ljudi su kupovali stanove za iznajmljivanje i mogli bi ih prodati zbog novog zakona koji zahtijeva suglasnost. U Zagrebu je broj stanova namijenjenih za kratkoročni najam zanemariv jer se većina nalazi u centru. Štoviše, potres nije donio značajan porast prometa u Zagrebu, tako da će ova odredba imati minimalan utjecaj", objasnio je.

Pad cijena starijih nekretnina?

Pitanje ostaje hoće li doći do pada cijena starijih stanova s precijenjenom cijenom po kvadratnom metru.
"Još uvijek vidimo potražnju za nekretninama, ali ponuda je nedovoljna. Vlasnici, posebno starijih stanova, uspoređuju svoje cijene s novogradnjama u tom području ili ih malo prilagođavaju. Sada imamo najavu da će se 10% PDV-a vratiti kupcu, pa će biti potrebno dodatno prilagoditi cijene ako vlasnici starijih stanova zaista žele prodati", objasnio je Vujović.

U prvoj polovici 2024. godine ostvareno je 67.415 prodaja nekretnina, što je blagi pad od 0,86% u odnosu na prethodnu godinu. Najprodavaniji su bili stanovi veličine između 45 i 65 m². Najpopularnije četvrti u Zagrebu su Trešnjevka sjever i Novi Zagreb - istok. U nekim županijama zabilježen je porast prodaje, poput Primorsko-goranske županije za 16% i Zagrebačke županije za 13,5%.

Godina 2025. će nesumnjivo biti zanimljiva. Novi zakoni će utjecati na kretanje cijena nekretnina i inflaciju, donoseći neizvjesnost u mnogim područjima, uključujući tržište nekretnina. Ostaje se nadati da će "nekretninski balon" konačno puknuti.