Avšak krajina, ktorej je v našom prípade majiteľ chorvátskej nehnuteľnosti daňovým rezidentom, môže spravidla zdaniť príjem, zo zárobkovej činnosti plynúcej z nehnuteľností či iných zdrojov alebo zisky z predaja nehnuteľnosti a aj tie, ktoré poberáte v ktorejkoľvek inej krajine mimo vašu domovskú.
Daňová rezidentúra, alebo kde daniť príjem
Každá krajina definuje daňového rezidenta inak, väčšinou však budete považovaní za daňového rezidenta v krajine, v ktorej sa zdržujete po dobu dlhšiu ako 6 mesiacov v roku. Čo znamená, že zvyčajne zostanete daňovým rezidentom vo svojej domovskej krajine, ak v Chorvátsku trávite menej ako 6 mesiacov v roku.Dvojité zdanenie príjmov
V špecifických prípadoch vás za daňového rezidenta môžu považovať obe krajiny súčasne a môžu od vás požadovať zaplatenie dane. Väčšina krajín však medzi sebou uzavrela takzvanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá obyčajne určuje, v ktorej krajine vám vzniká daňová povinnosť.Ak zmluva o zamedzení dvojitého sa na vás nevzťahuje, čo však nie je prípad Chorvátska a občanov EÚ, odporúčame sa obrátiť na daňových špecialistov v Chorvátsku alebo krajiny, kde vám vzniká daňová povinnosť.
Fiktívny daňový domicil
Problém nastáva, ak príjem z prenájmu nehnuteľnosti v Chorvátsku predstavuje majoritnú časť Vášho príjmu zo všetkých krajín, v ktorých podnikáte. V tejto chvíli vzniká takzvaný fiktívny daňový domicil, ktorý vám dáva za povinnosť daniť všetok váš príjem v Chorvátsku, aj keď nevznikol na území Chorvátskej republiky.Legislatíva Európskej únie nariaďuje, aby bez ohľadu na to, v ktorej krajine ste považovaní za daňového rezidenta, bol váš príjem zdanený rovnakým spôsobom a za rovnakých podmienok, ako príjem obyvateľov danej krajiny. To znmená, že zdanenie príjmu z prenájmu nehnuteľnosti pri daňovom domicile v Chorvátsku sa riadi rovnakými podmienkami ako pre občana Chorvátska.